KİLO HESAPLAYICI

KİLO HESAPLAYICI

OBEZİTENİN NEDENLERİ

Obezite yani aşırı kilolu olma durumu günlük yediğimiz gıdalarla alınan eneji miktarının, metobolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumlarda ortaya çıkar. Yani vücudumuza giren besinler yakabileceğimiz kotadan fazlaysa duruma göre kilolu, aşırı kilolu ya da obezite durumu görülebilmektedir..

1. Genetik yapı: Genetik özelliklerin sebep olduğu şişmanlık kalıtımsal olduğu için vücuda daha da yerleşiktir. Aile yapısından kaynaklanan bir şişmanlık olduğu için kişi kendini daha az sorumlu hisseder. Ancak yine de kilolarını kontrol altında tutmak, sağlıklı olmak için düzenli Spor yapmak ve dengeli beslenerek kilo almamaya çalışmalıdır. Ne kadar kalıtımsal da olsa, şişmanlığı dengeli beslenerek ve Spor yaparak önlemek mümkündür..
2. Hormonal: Obeziteye neden olan önemli sebeplerden biri de kişinin hormonal dengesidir. Bir bireyin hormonal düzeni yaşantısında önemli bir yere sahiptir. Özellikle kadınlarda, şişmanlığın nedeni hormon dengesinin bozulması olabilir. Bu nedenle sağlıklı zayıflamak isteyen kişinin hormon testleri yapılması öngörülür..
3. Beslenme Alışkanlıkları: Bazı durumlarda şişmanlığın tek sorumlusu, kişinin kendisi olabilir. Birey eğer gereğinden fazla veya dengesiz beslenirse aşırı kilolu ve obezite olabilir. Ama unutulmamalıdır ki çözümlenmesi en kolay olan şişmanlık sorununun, beslenme bozukluğundan kaynaklanan şişmanlık olduğunu söyleyebiliriz. En uygun diyet ve spor ile beraber alınacak sonuç gayet sağlıklı olacaktır..
4. Hareketsiz Kalma: Kişi aldığı kaloriyi sarfedemiyorsa, kilo almaya eğilimli olur. Eğer sarfettiğiniz kalori, aldığınız kaloriden az ise şişmanlarsınız. Bu duruma kısaca tembellik kilosu diyoruz. Bu tembellik kiloları, beslenme düzeni ile birlikte uygulanacak kondisyon ve egzersizlerle kaybolacaktır.. Bunun için spor salonlarına ayıracak vaktiniz yok ise ev tipi yürüme bandı veya spor aletleri size çok yardımcı olacaktır..
5. Stres: Her insan yaşadığı olaylardan etkilenir ve her insanın kendince bir takım sorunları vardır. Bazı insanlar moralleri bozuldukça, bazıları ise aksi yönde mutlu oldukça iştahları açılır. Kişi her ne olursa olsun hayatındaki boşluğu beslenmeyle doldurmaması gerekir. Zira işin içine psikoloji de giriyor. Stres ve depresyon kilo almada veya zayıflamada söz sahibi olan iki önemli unsurdur...

KİLO HESAPLAYICI

Boyunuz cm    
Kilonuz kg İdeal Kilonuz kg
Yaşınız    
Cinsiyetiniz Fark kg

Adresimiz

Ataşehir / İSTANBUL

Telefon Numalarımız

0216 596 46 29
0543 953 46 53
0535 623 06 13

Email

kosubanditamir@hotmail.com

Sosyal Medya Hesaplarımız